Od kar sem na Instagramu objavila, da sem uspešno rešila težave s hiperpigmentacijo, ne mine teden, da ne bi na temo nege obraza prejela kakega vprašanja. Poleg tega me občasno kakšna prijateljica na pragu 40-ke optimistično vpraša »Katero kremo naj kupim proti gubicam?« Verjemite, vse vas zelo dobro razumem. Tudi mene nega obraza ni zanimala, dokler vrag ni vzel šale. A žal enostavnega in kratkega odgovora ni.
Nega obraza je tek na dolge proge. Tako kot hujšanje ni stvar 14-dnevne diete, tudi ne obstaja čudežna krema, ki bi rešila vse tegobe. Ker nočem biti predolga, hkrati pa želim zajeti čim več pomembnih informacij, bom članek razdelila na dva dela. V tem 1. delu bom opisala dejstva in korake, ki so osnova za nego obraza. Začetnicam toplo svetujem, da ga ne preskočite. V 2. delu pa se bom dotaknila specifičnih težav, povezanih s staranjem in hiperpigmentacijo.
Preden preidem na vsebino, naj povem 3 pomembne stvari, da boste lažje presodile, do kakšne mere mi lahko zaupate, oz. ali se vam sploh splača brati do konca.
- Strokovna plat
Nisem strokovnjakinja za kožne težave. Za specifične kronične težave se prosim posvetujte z dermatologom. Kam greste, ko vas boli zob, ali ko se vam slabša vid? Koža je naš največji organ in je predragocena, da bi se spuščali v eksperimente.
- Osebna plat
Stara sem 45 let, imam mešano do mastno kožo, ne maram mastnih krem in na splošno s plastenjem* ne pretiravam. Zaradi pretiranega sončenja v preteklosti je moja koža nagnjena k hiperpigmentaciji, zato redno uporabljam aktivne sestavine, ki jih bom razložila v drugem delu. (*Plastenje je nanašanje različnih izdelkov v zaporedju glede na aktivne učinkovine. Sama sem mnenja, da uporaba več kot 3 izdelkov hkrati ni potrebna.)
- Finančna plat
Če se le da, poskusim poiskati cenejše, a še vedno kvalitetne izdelke. Glede na to, da si k sreči lahko privoščim vse, kar moja koža potrebuje, sem seveda preizkusila izdelke različnih cenovnih razredov. Tam, kjer se mi bo zdelo primerno, bom navedla več alternativ. A to, kar ustreza meni, mogoče vam ne bo, ne glede na ceno.
NEGA OBRAZA PO 30. LETU
Sedaj pa k zlatim osnovam, in sicer k negi obraza po 30. letu. Pred tem obdobjem je pomembno samo dvoje (če seveda nimate dermatoloških težav): dobro čiščenje pred spanjem (da na koži ne ostaja make-up) in pa redna uporaba kreme z UV zaščito. Vse ostalo po želji. Pa začnimo, po korakih.
1. Lepota prihaja od znotraj
Nobena krema ne pomaga, če kože ne nahraniš od znotraj. Govorim seveda o ključnih mikrohranilih, ki so sestavni del kože in nam jih z leti začne primanjkovati. Idealno bi bilo, če bi jih dobili s hrano, a v realnosti je to težko izvedljivo. Najlažje in večinoma tudi najučinkovitejše nadomeščanje je s prehranskimi dopolnili. Moj vrstni red je naslednji:
- Koencim Q10 kot telesu lasten antioksidant, prisoten v vsaki človeški celici (Quvital, ker tudi klinično dokazano deluje),
- Kolagen kot »lepilo«, ki kožo drži skupaj (obvezno hidroliziran). Sama izmenično uporabljam Valens Kolagen Premium, ker ima res bogato formulacijo in Valens kolagen v prahu, kadar želim premor od drugih učinkovin.
- Vitamini in minerali, ki imajo vlogo pri zdravju kože (C, B-kompleks, cink, selen, vitamin A),
- Ceramidi za hidracijo, občasno (pozimi ali poleti, ko je koža bolj suha)
- Astaksantin kot odličen antioksidant, ki ga dobim v kapsulah SunDoc in ima dokazane številne pozitivne učinke na kožo. SunDoc jemljem poleti, ker nudi dodatno zaščito pred UV žarki.
Vse izdelke lahko najdete v Valensu, nekateri vsebujejo celo kombinacije hranil, tako da vam ni treba kupovati vsakega posebej – koda ANDA10 vam v Valens spletni trgovini prinese 10% popust
2. Čiščenje obraza
Čiščenje s primernimi sredstvi je osnova za vse, ki uporabljamo make-up ali mastne kreme. Govorim o odstranjevalcih, ki so dovolj kvalitetni, da odstranijo ličila in razmastijo kreme. Čistila (tudi micelarne vodice) vedno speremo s kože, zato so OK tudi cenejša, če so učinkovita. Sama dolgo nisem našla primernega čistila, zdaj pa sem preprosto zaljubljena v Rilastil Xerolact čistilno olje. (Za 10% popust uporabi kodo ANDA10). Zjutraj si obraz umijem samo z vodo.
3. Dnevna nega: aktiv in zaščita obraza pred soncem
Prvi jutranji korak za nego obraza po 30. letu je načeloma serum z aktivno sestavino. Sama izmenično uporabljam niacinamid ali vitamin C serum. Več o tem v drugem delu. Tudi, če ta korak preskočite, pa ne smete preskočiti naslednjega, ki je nanos kreme z zaščitnim faktorjem.
Poznamo 2 tipa UV žarkov. UVA žarki so prisotni skozi vse leto in so tiste barabe, ki vplivajo na staranje kože. Torej, tudi v nepoletnih mesecih prežijo na nas in lahko povzročajo vidne poškodbe – gube in pigmentne madeže. Tako sem temne lise v mladosti pridelala tudi sama in dobro leto je trajalo, da sem se jih znebila. UVB žarki so bolj sezonski in lahko povzročajo opekline.
Sama v zelo oblačnih dneh in pozimi, ko pridem iz službe praktično v temi, ne kompliciram, a imam zaščitno kremo vedno pri roki. Sicer pa ob sončnih dneh (tudi pozimi in jeseni) uporabljam faktor 50 (redkeje tudi 30). Moja najljubša zaščita je Evy Technology pena (ANDA10 ti prinese popust) na drugem mestu je po novem Rilastil Water touch mat krema (ANDA10 ti prinese popust). V ZDA občasno kupim še Neutrogeno s faktorjem 60 ali 70 za potapljanje.
Pri UV zaščiti je pomembno, da je dovolj visoka in da vaši koži odgovarja. Začnite s cenejšo in če koži ustreza, ste lahko srečne. Jaz sem jih preizkusila ogromno in pri nobeni, razen omenjenih, nisem ostala dalj časa. Ne pozabite namazati ušes, vratu in dekolteja, ki so zelo izpostavljeni soncu in hitro plačajo davek na pozabljivost.
4. Ne stiskajte mozoljev
Z nepravilnim stiskanjem mozoljev tvegamo (dodatna) vnetja ali pa pridelamo ranice, ki se z leti vedno počasneje celijo, ob nezadostni UV zaščiti pa obarvajo temneje. Stiskanje prepustite kozmetičarki in se tisti dan izogibajte soncu. Če greste na laserski poseg pa se soncu izogibajte, dokler je koža pordela.
Namig: cenovno ugoden in učinkovit izdelek za občasen domači kislinski peeling, ki očisti kožo, je The Ordinary AHA + BHA Peeling solution. Ob nanosu malce peče, a to pomeni, da deluje. Sicer pa nabiranje ogrcev najbolje preprečuje salicilna kislina.
5. Večerna nega
Tistim, ki želite po 30. letu investirati v lepo kožo, priporočam kak serum (več o tem v 2. delu), ali pa vsaj kombinacijo kvalitetnih aktivnih sestavin. Z dobrim izdelkom lahko ubijete 2 muhi na en mah in druge kreme sploh ne rabite.
Sama sicer zvečer uporabljam močnejše aktive (retinal, vitamin C ali kislinske pilinge), čeznje pa nanesem vlažilno kremo. Od cenejših različic sem zelo zadovoljna z The Ordinary Natural Moisturizing Factors + HA, dražja in bolj bogata pa je SOSkin Hydrawear vlažilna krema. (ANDA10 ti prinese 10% popust).
Če želim premor od aktivov, občasno uporabim le seruma od Skintegre (Architect ali Hydra B), ki imata odlične sestavine, sta super mazljiva in data res dober občutek na koži. Preračunano na količino je cenovno zelo ugodna opcija za vlaženje še SkinFairytale Atopic lotion 400 ml, ki je sicer namenjen atopikom, a ga glede na odlične sestavine lahko preizkusite tudi na obrazu. (ANDA10 ti prinese 10% popust).
6. Nega kože okoli oči
Za oči uporabljam namenske kreme, ker je koža tu precej bolj občutljiva, hkrati pa me sestavine ne smejo dražiti. Glede na to, da nobena krema za oči ne zavira nastajanja gubic (še manj pa jih radira), je tu skoraj vseeno, kaj uporabljate. Meni najbolj ustreza Rilastil Hydrotenseur z bogato strukturo. Če potrebujem dodatno vlaženje, čez očesno kremo natapkam Bepanthen (porabiš ga minimalno), ki malce omili zabuhlost naslednje jutro.
Še stavek o podočnjakih. Če so posledica utrujenosti, je fino občasno oči »aktivno« spočiti. To pomeni, da tudi podnevi za 10 minut zaprete oči in jih pogrejete ali shladite z mokro krpo. Jaz uporabljam Eye Doctor grelna preveza za oči, na katero lahko dobite 5% popust s kodo ANDA5.
ZAKLJUČEK PRVEGA DELA
Če od rosnih let dalje upoštevate vse zgoraj naštete korake in če nimate drugih zdravstvenih oziroma dermatoloških težav, ste na dobri poti, da upočasnite nastanek prvih gubic in zgradite podlago za uspešno nego v zrelih letih. Več o tem pa v drugem delu. Vesela bom vaših povratnih informacij – če imate kakšno vprašanje ali komentar, ga zapišite spodaj in odgovorila vam bom v najkrajšem možnem času. Vesela bom tudi, če me posledite na Instagramu, kjer sem vedno na voljo za kak hiter nasvet.