Po tem, ko smo osvojile osnove nege kože, torej ustrezno čiščenje, vlaženje in zaščito pred UV žarki, je čas, da se posvetimo tudi bolj specifičnim problematikam. Poskusila vam bom odgovoriti na vprašanja tipa »Kako se znebiti pigmentnih madežev?« in »Kaj pomaga proti gubicam?« Vnaprej opozarjam, da žal enostavnega in 100% učinkovitega odgovora ni. Tako kot ena koža ni enaka drugi in en življenjski stil ni enak drugemu. Lahko pa vam skozi svoje izkušnje opišem, kako so pigmentni madeži počasi izginili iz mojega življenja.
Še enkrat poudarjam, da nisem dermatologinja. Moje znanje izhaja iz mojih izkušenj, pogovorov z različnimi strokovnjaki in branja literature. Zato se tudi ne bom spuščala v podrobnosti, ker jih lahko dobite na drugih mestih. Govorila bom preprosto in vam skušala »po kmečko« povedati, katere izdelke in zakaj jih uporabljam. Pa začnimo, kar po starostnih obdobjih.
AKNE, OGRCI, RAZŠIRJENE PORE IN NEČISTA KOŽA
Težko bi sicer rekla, da sem kdaj imela akne oziroma problematično kožo. Več težav sem imela z ogrci in mozoljčki. Delno zaradi hormonskih sprememb, delno pa zaradi nezadostnega čiščenja, ki vodi v zamašene in posledično večje pore.
Medtem ko vas bom v boj z aknami napotila k dermatologu, vam glede nečiste kože lahko svetujem dvoje. Prvič, ne stiskajte mozoljev, saj to vodi v poškodbe in tanjšanje povrhnjice, z leti pa tudi v pigmentne madeže. In drugič, poskrbite za redno čiščenje, vključno s kislinskim pilingom (eksfoliacijo). Dolgo časa sem mislila, da se lahko ogrcev znebimo samo z mehanskim pilingom in stiskanjem. Zdaj vem, da dejansko obstajajo sestavine (reče se jim kisline), ki s svojimi lastnostmi ob pravilni uporabi preprečijo mašenje por in obnavljajo povrhnjico brez fizičnih poškodb.
- Salicilna kislina
Od izdelkov za preprečevanje ogrcev in posledično vnetij je zame sveti gral salicilna kislina (BHA). Le-ta raztaplja maščobo, ki maši pore in preprečuje nastanek ogrcev in nečistoč. Od vsega začetka uporabljam Paula’s Choice 2% BHA liquid exfoliant. Tekočino nanesem na očiščen obraz kar z rokami, vsak drugi ali tretji dan zvečer in jo imam za več kot pol leta. V ZDA pa kupim Clear&Clear Advantage acne spot treatment, mini gelček z 2% salicilne kisline, ki ga zaradi priročnosti uporabljam na potovanjih. Čez BHA dam samo vlažilno kremo (izbor najdete v prvem delu).
- Niacinamid
Druga sestavina, ki mi »celi« občasne izbruhe, je niacinamid. Gre za vitamin B3 z več funkcijami, zato ga bom kasneje še enkrat omenila. V osnovi prispeva k zmanjševanju por in nudi zaščito pred prostimi radikali, ki jih povzročajo npr. UV žarki. Meni pomaga tudi pomiriti kožo, saj uporabljam The Ordinary Niacinamide + Zinc, cink pa je znana protivnetna sestavina. Nekaterim ta izdelek povzroča reakcije, a je res poceni in ga je vredno poskusiti. Če vam ne bo všeč, izberite kakšno drugo znamko.
Namig: Pri manjšanju por pomagajo tudi ceramidi kot prehransko dopolnilo. Večina jih ponavadi jemlje pozimi, ker prispevajo tudi k hidraciji kože. Jaz jemljem Valens Premium Ceramide – več o tem v prvem delu, kjer imate tudi link za 10% popust.
PIGMENTNI MADEŽI OZIROMA HIPERPIGMENTACIJA
Joj, koliko člankov sem prebrala na to temo in koliko izdelkov preizkusila. In še najbolj mi gre na živce, ko na vprašanje »Kako se znebiti pigmentnih madežev?« vidim odgovor »Uporabljaj SPF«. Uporaba SPF je le osnova za preprečevanje njihovega nastanka. Zradirala oziroma omilila jih bo le striktna uporaba specifičnih sestavin, striktna uporaba zaščite in striktno izogibanje soncu.
Pigmentni madeži imajo lahko različne vzroke in jaz bom govorila o tistih, ki nastanejo kot posledica UV žarkov, ali med nosečnostjo. Če z nego začnete takoj, ko jih zaznate in ste res striktne, si upam trditi, da je po nekaj mesecih zmaga zagotovljena. A pozor, temnejši in večji kot so madeži in večkrat kot ste se »pražile«, bolj si koža te grehe zapomni in hitreje jih lahko pridelate nazaj. Jaz danes recimo raje s prstom primem pajka, kot pa da bi šla nezaščitena za več kot 5 minut na sonce. 😉
- Niacinamid
Boj proti pigmentnim madežem začenjam z že omenjenim niacinamidom. Ker se bori proti prostim radikalom, je dober tudi kot podlaga za nanos kreme z UV zaščito. Torej, se ga lahko uporablja tudi zjutraj, pred nanosom SPF. Jaz ga uporabljam izmenično skoraj vsak dan – včasih zvečer, včasih zjutraj. Niacinamid vpliva tudi na izenačevanje tena kože, tako da je zame med top sestavinami za nego kože. Če ga uporabim zjutraj, mu sledi SPF, če zvečer, pa spet vlažilna krema.
- Vitamin C
Druga sestavina, ki ima tudi več pozitivnih učinkov, je vitamin C. Kot antioksidant ščiti kožo pred zunanjimi vplivi, zato se njegova uporaba svetuje zjutraj, pred nanosom SPF. Poleg tega tudi delno posvetli oziroma izenačuje neenakomeren ten kože, in pa izboljša videz drobnih gubic. Spet top sestavina torej, ki v preventivni negi ne sme manjkati.
Na začetku sem kar dolgo časa uporabljala kar The Ordinary vitamin C suspension in z njim nisem imela nobenih težav. Zdaj sem prešla na Tetraforce C20 serum, ker me je v to, priznam, »namamil« Instagram. Ta vsebuje bolj obstojni C vitamin, hkrati pa še ogromno koristnih sestavin, tako da gre za res bogato različico. Zelo lepo sem se ga navadila in nimam pripomb. Občasno ga uporabim zvečer, kot samostojno nego. (p.s. kmalu pride ven nova različica)
- Azelaična kislina
Tretja sestavina, o kateri se malo manj govori, a mi je v boju proti hiperpigmentaciji vsekakor pomagala, je azelaična kislina. Le-ta bledi pigmentne madeže in tudi rdečico, ki ostane od mozoljev, hkrati pa zmanjšuje gubice. Spet sem tu začela s cenejšo The Odinary azelaic acid (ker sem bila res naveličanja metanja denarja skozi okno) in čez njo nimam pripomb. Ima tudi zelo dobre ocene. Dražjo alternativo, a s precej bogatejšo formulo, ponuja Paula’s Choice.
Namig: Na tem mestu še enkrat omenjam Valens SunDoc kapsule, ki nudijo dodatno zaščito kože pred sončnimi žarki. Jaz sem jih redno jemala to poletje in moram reči, da za razliko od prejšnjih let tudi na ramenih nisem bila opečena. Vzamem ga tudi, preden grem v hribe ali na daljšo kolesarsko turo.
GUBICE – PREPREČEVANJE IN ZMANJŠEVANJE
Vprašanje skoraj vsakega dekleta po 30. letu: kako preprečiti gubice? Če želite kratek in učinkovit odgovor, imam za vas samo eno besedo: botoks. A ker je to najmanj »naravna« metoda, sem jo prihranila za na konec. Gremo lepo po korakih.
Prve gubice so linije, ki nastajajo z mimiko obraza, ko se kremžimo ali smejimo. Najpogostejše so med obrvmi in okoli oči (smejalne gubice). Dokler je koža dovolj elastična, se ob mrščenju povrne v prvotno stanje. Z leti je te elastičnosti vedno manj, saj koža s staranjem izgublja volumen v vseh plasteh. Tako se vse težje »zravna nazaj« in gubice se poglabljajo. Z leti pa pridobivamo še ostale težave, ki so posledica staranja: povešena koža, kolobarji pod očmi itd.
- Prehranska dopolnila (ja, delujejo!)
Za elastičnost kože je treba najprej poskrbeti od znotraj. Če v telesu nečesa manjka, tega ne bo nadomestila nobena krema. Najpogosteje se v ta namen jemlje kolagen ter vitamine in minerale, ki prispevajo k bolj čvrsti koži. Ob redni uporabi lahko kožo »nahranite od znotraj« in s tem malce upočasnite staranje. Pri meni od vsega najbolj deluje Quvital – koencim Q10, ki ga jemljem že več kot 10 let. Več o tem v prvem članku.
Kdaj je pravi čas, da začnete jemati prehranska dopolnila za preprečevanje gubic? Kolagen in koencim Q10 sta telesu in koži lastna, zato ni nevarnosti za predoziranje oziroma prezgodnji začetek. Gre bolj za metanje denarja stran, če ju še ne potrebujete. Teoretično se začnemo starati že po 25. letu in odločitev je popolnoma vaša. Vsekakor pa velja čimprej, tem bolje.
Namig: Kolagen nekaterim zelo pomaga pri laseh in nohtih, koencim Q10 pa je vir energije, zato si upam trditi, da po 30. letu za kvalitetna prehranska dopolnila ne bi smelo biti škoda denarja. Le odmerke prilagodite.
- Kreme proti gubicam
Čudežnih krem, ki bi preprečevale gubice, NI. So pa določene sestavine, ki poskrbijo za regeneracijo in hidracijo kože, kar s staranjem vsekakor potrebujemo. Najbolj znana kozmetična sestavina za preprečevanje prezgodnjih gubic je vitamin A oziroma retinol in njegovi derivati (retinaldehid, retinojska kislina itd) , ki jih poznamo pod skupnim imenom retinoidi. Le-ti vplivajo na različne celične procese in veljajo za zlati standard pri zmanjševanju vidnih znakov staranja.
Ker njihova uporaba marsikomu ne ustreza, je priporočljivo začeti z najblažjo obliko in s postopnim uvajanjem. Pravilo za vse pa je: v času uporabe retinola še bolj strogo uporabljajte visoko zaščito za obraz. Jaz sem na začetku uporabljala retinol od The Ordinary, zdaj pa A-Game od Geek&Gorgeous, 3x na teden in nimam nobenih težav.
V skupini retinoidov je zadnje čase velik hype tretinoin, ki je najmočnejši derivat. V osnovi je namenjen zdravljenju aken, a so uporabniki začeli zaznavati »pomlajen videz« kože. Sama sem ga sicer nekaj časa uporabljala, a ko sem ugotovila, da se ga tudi v ZDA dobi le na recept, sem odnehala. Enake rezultate se dokazano doseže z redno uporabo retinalov ali retinola.
Namig: Ker je tematika o retinoidih precej obsežna, vam svetujem, da si preberete ta blog ali ta strokovni članek.
- Botoks
Botoks že dolgo ni več tabu tema, hkrati pa veliko ljudi še vedno ne ve, kako zadeva deluje. Preprosto povedano, botoks preprečuje prekomerno krčenje mišic. V praksi to izgleda tako, da izkušen specialist botoks z injekcijo vbrizga na tista mesta, kjer želite preprečiti mrščenje – najpogosteje med obrvmi in okoli oči. Po parih dneh ta mesta postopno »ohromijo« in kar naenkrat jih ne moreš več skrčiti. Na ta način torej preprečujemo nastajanje (novih) gub. Botoks drži cca 3 – 6 mesecev, potem je potrebna obnovitev.
Botoks se uporablja že desetletja in glede na to, da ga (tudi na sebi) uporabljajo vrhunski strokovnjaki s področja dermatologije, se z vprašanjem, ali je botoks varen, preprosto ne ukvarjam. Bi vam pa svetovala, da na obnovitev botoksa ne hodite prepogosto – raje kak mesec pustite, da koža dobi nazaj vsaj malo mimike. In ja, dejstvo je, da je botoks edina stvar, ki učinkovito preprečuje nastanek gubic. No, vsaj tistih, prezgodnjih. Ker staranje, povešena koža in starostne gubice bodo doletele vsakega izmed nas. Ene prej, druge pa kasneje. 😉
Namig: Čeprav pogosto slišimo, da ima katera »botoks v ustnicah«, je to precej smešno. Če bi ga imela v ustnicah, verjetno ne bi mogla jesti. To, kar se uporablja za povečanje ustnic in lic, je ponavadi hialuronska kislina oziroma polnilo. 😉
No, pa smo na koncu. Upam, da sem bila dovolj sistematična in razumljiva, ter da sem odgovorila vsaj na tista osnovna vprašanja, da boste znale same iskati dalje. Če vam je bil članek všeč, bom vesela, če me v zahvalo posledite na Instagramu, kjer večkrat delim kak uporaben nasvet, pa tudi kakšna koda za popust se najde. Če pa imate še kak nasvet ali mislite, da sem kje hudo zgrešila, pa me pocukajte za rokav in bom članek z veseljem dopolnila.